Malmö- plener nad Sundem

Malmö- plener nad Sundem

Malmö miasto w południowej Szwecji. Po Sztokholmie i Göteborgu jest trzecim spośród największych miast, w tym kraju oraz głównym ośrodkiem Skanii. Jego powierzchnia wynosi 69,3 km2, 260 tys. mieszkańców. Do najciekawszych miejsc w mieście należą niewątpliwie zamek Malmöhus, w którym obecnie znajduje się muzeum, park Pildammsparken oraz rynek wraz z przylegającą do niego zabudową. Natomiast dla osób, które chcą zobaczyć nowoczesną część miasta, najlepszą będzie wycieczka do nowoczesnej dzielnicy Västra hamnen (Zachodni port). To właśnie w niej znajduje się symbol nowoczesnego Malmö, czyli wieżowiec Turning Torso. Ale po kolei.

 

Podróż

Jestem osobą ciepłolubną i zawsze kierunki południowe były mi bliższe. Jednak korzystając z okazji, że mój brat mieszkał właśnie w Malmö, postanowiłem wybrać się na zwiedzanie tego miasta. W tym czasie moja fascynacja fotografią przeradzała się w coś więcej. Dlatego też wizja pleneru w obcym państwie przeważyła szalę wszystkich wątpliwości.

W Malmö byłem dwa razy w sierpniu i wrześniu, każdorazowo przez tydzień. Jak wspomniałem nigdy wcześniej nie byłem w żadnym z państw Skandynawii, więc nie wiedziałem czego się spodziewać. Moja znajomość szwedzkiego ogranicza się do: „hej” (Cześć) i „Tack” (dziękuję). Cóż wyszedłem z założenia, że może się uda. Do Malmö poleciałem samolotem co wspominam najgorzej z całego wyjazdu (po prostu nienawidzę latać). Jednak na szczęście lot był krótki, bo zaledwie godzinny. Dałem radę! Teraz może być już tylko lepiej. Na lotnisku odebrał mnie brat. Wieczorem wytłumaczył mi gdzie i czym się przemieszczać, co może być ciekawe. Za pierwszym razem jeździłem dość utartymi ścieżkami. Centrum miasta, nabrzeże potem z czasem coraz więcej chodziłem swoimi drogami. Grunt, że zawsze jakoś do domu wracałem. Największy problem jakim miała być nieznajomość języka rozwiązał się sam. Słyszałem kiedyś, że Szwedzi bardzo dobrze mówią po angielsku i że z każdym się dogadam. Faktycznie czy z dzieckiem czy z osobą starszą bez problemu mogłem się porozumieć. Przy okazji szkoliłem mój angielski. Czas na zwiedzanie. Nie lubię planować, bo często potem coś może nie wypalić. Zwiedzałem więc miasto wedle zasady gdzie mnie oczy poniosą.

Rådhus

Rådhus, czyli ratusz. Budynek powstały w XVI wieku w stylu holenderskiego renesansu, później wielokrotnie był przebudowywany. Ratusz mieści się przy Startorget (rynku głównym). Na środku rynku znajduje się duży pomnik. Spogląda z niego dumnie siedzący na koniu, dobrze nam znany z okresu potopu szwedzkiego, król Karol X Gustaw. Podczas gdy w sierpniu byłem w Malmö akurat odbywał się festyn. Liczne koncerty, karuzele oraz stoiska z potrawami z różnych państw przyciągnęły ogromne ilości mieszkańców i turystów. We wrześniu było już spokojniej i mogłem bez tłoku na ulicach, zwiedzać miasto. Większość ulic w ścisłym centrum jest wyłączona z ruchu i mogą się nimi poruszać jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz rowerzyści, których w Malmö jest ogromna ilość. Dobrze było to widoczne przy dworcu głównym gdzie codziennie stało kilkadziesiąt rowerów przypiętych do stojaków. Wychodząc z głównego rynku można było trafić na Lila Torg, czyli mały rynek. Spacerując nim lub którąś z bocznych uliczek mogłem podziwiać odrestaurowane kamienice z XVI wieku. Stare uliczki pozwalały poczuć klimat miasta.

 

Pildammsparken

Podczas jednej z moich pieszych wycieczek przez przypadek trafiłem do oddalonego o około 2 km od ścisłego centrum, parku o nazwie Pildammsparken. Jego powierzchnia wynosi 45 ha, tak więc miałem gdzie spacerować. Najpierw przeszedłem dookoła jeziora, przy okazji robiąc kilka fotografii. Zwłaszcza zainteresowała mnie wieża ciśnień z 1904 roku projektu Haralda Boklunda. Budowla znajduje się na małym wzniesieniu tuż przy malowniczym stawie. Następnie zobaczyłem amfiteatr Pildammsteatern. Potem przeszedłem do ogrodu, gdzie mogłem kluczyć pomiędzy alejami. Najpierw kwiatowa część parku, a następnie teren z wysokimi drzewami.

Malmöhus

Kolejny dzień pobytu w Malmö i kolejny dzień jego penetracji. Tym razem skierowałem się do muzeum, znajdującego się w renesansowym zamku. Budowla pochodzi z XVI wieku, kiedy Skania należała do Danii. Malmöhus to obecnie najlepiej zachowany zamek z tego okresu w całej Skandynawii. Tuż obok zamku znajdują się jeszcze dwa muzea. Wszystkie trzy można zwiedzać dzięki jednemu biletowi, kupionemu w którejś z muzealnych kas. Obrazy, broń, stare samochody czy łódź podwodna zobaczenie wszystkiego zajmuje wiele czasu. Mnie nie udało się zobaczyć całej ekspozycji, ponieważ cześć zamku była akurat zamknięta. Jednak mimo to polecam to miejsce. Dookoła Malmöhus znajduje się duży park i równie ładny co Pildammsparken. Ten jednak ma inny charakter. Zaraz na początku na wzniesieniu widać sporych rozmiarów wiatrak. Cały park jest poprzecinany kanałami, przez które wiodą mostki. Kilkadziesiąt minut spędzonych w tym miejscu i odpocząłem przed dalszym zwiedzaniem miasta.

Turning Torso

Tego budynku nie da się ominąć, 190 metrów wysokości i charakterystyczny kształt wkomponowany w zabudowę dzielnicy Västra hamnen. Wieżowiec zaprojektował hiszpański architekt Santiago Calatrava., a jego budowę ukończono w 2005r. Podczas mojej pierwszej wizyty w sierpniu pogoda była idealna, żeby zrobić zdjęcie tego kolosa. Kiedy przyjechałem tutaj ponownie miesiąc później mgła była na tyle gęsta, że większość budynku była nie widoczna. Co również uchwyciłem.

Rejs

Szwecja to raj dla wędkarzy, a ponieważ od wczesnych lat łowię ryby to nie mogłem sobie odmówić przyjemności wędkowania w tym kraju. Nie miałem wiele czasu na zwiedzania szwedzkich jezior, dlatego ograniczyłem się jedynie do rejsu kutrem. Codziennie z przystani wypływały łodzie. W zależności od ich wielkości i ilości chętnych rejsy trwały od 4 do 8 godzin. Ceny są zbliżone do kosztu rejsu po naszej stronie Bałtyku. Czasami dopłynięcie do łowiska zajmowało ponad 1,5 godziny, wszystko zależało od aktualnego położenia ławic. Wtedy mogłem fotografować krajobraz cieśniny Sund (Öresund ) z charakterystycznym mostem Öresundsbron lub rozmawiać z innymi wędkarzami. Kiedy dowiadywali się, że jestem z Polski stawali się przewodnikami po mieście. Dowiadywałem się więcej o Malmö oraz wskazywali mi interesujące w nim miejsca. Kilka razy byłem na takich rejsach. Połowy kończyły się z różnym skutkiem. Głównie chodziło o dobrą zabawę, a ta zawsze mi towarzyszyła.

Öresundsbron

Najkrótsza drogą ze Szwecji do Danii prowadzi przez cieśninę Sund. Z tego też powodu powstała przeprawa mostowo- tunelowa Öresundsbron łącząca Malmö z Kopenhagą. Całość składa się z mostu, sztucznej wyspy, podmorskiego tunelu oraz odcinków lądowych. Łączna długość przeprawy to prawie 16 km. Pierwsze pojazdy przejechały przez Öresundsbron 1 lipca 2000 roku. Od tego czasu w każdym roku przemieszczają się nim rzesze ludzi, zarówno samochodami jak i pociągami, które kursują pod konstrukcją dla samochodów. Podróżując pociągiem potrzeba około 30 minut, aby przedostać się z centrum jednego do drugiego miasta. Jeden dzień spędziłem właśnie po duńskiej stronie cieśniny zwiedzając Kopenhagę. Jednak o tym może innym razem. Most dobrze widać z wielu punktów na nabrzeżu Malmö. Co wykorzystałem podczas fotograficznych plenerów.

Wszystko kiedyś się kończy…

Wszystko co dobre szybko się kończy, podczas pierwszej wizyty zobaczyłem ledwie część tego co chciałem. Dlatego zaraz po powrocie do Polski zarezerwowałem bilet na następny miesiąc. Nie mogłem doczekać się wyjazdu. Nawet lot samolotem jakoś zniosłem, grunt żeby dokończyć zwiedzanie Malmö. W trakcie drugiego wyjazdu zwiedziłem dużo więcej niż za pierwszym razem. Ktoś może zapytać jak można zwiedzać przed 2 tygodnie jedno miasto. Chyba można, czas zleciał mi wyjątkowo szybko. Jednak nie sposób zrelacjonować całego wyjazdu. W każdym razie chociaż w skali mikro zobaczyłem piękno tego kraju, który dotychczas kojarzył się jedynie z samochodami Saab i wędkarstwem. Od tych wakacji minęło już kilka lat. Coraz częściej myślę, aby pojechać tam znowu i zwiedzić całą Szwecję. Samochodem.

Pozdrawiam

Kuba

Możliwość komentowania jest wyłączona.

rfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-sliderfwbs-slide